3.11.2012 г.

УСТАВ НА СЪЮЗА "БЪЛГАРСКА РОДНА ЗАЩИТА" В БЪЛГАРИЯ





(Преди 29 януари 1924 г.)


I. Седалище и цел.

Чл. 1. Учредява се съюз "Българска родна защита" с център София и клонове из другите населени места. Той е строго неутрален с чисто възпитателско и защитително назначение.

Чл. 2. Членовете на съюза си вменяват в дълг осъществяването на следните цели:

а) Събуждане, въздигане и постоянно крепене на българското национално съзнание в България и чужбина.
б) Признаване, непогазване и достойно зачитане на българските неотемлени качества и права от всички във всички страни, най-вече в България.
в) Отстранение и премахване на всевъзможните вредни за българското национално съзнание и защита чужди влияния.
г) Строго и сурово порицание на всеобщата безнравственост и поквара, чието користолюбиво влияние е изместило българина от българското му национално съзнание.
д) Работа за въздигане на българската индустрия, търговия, художество, реч и др.

За изпълнение гореизложените цели съюзът ще си служи с устна и писмена пропаганда, събрания, сказки и впоследствие със свой орган.


II. Средства.

Чл. 3. Средствата си съюзът събира от:

а) задължителен членски внос в размер на 5 лв. месечно;
б) доброволни пожертвувания, подаръци, дарения, завещания и др.
в) вечеринки, забави, лотарии и др.


III. Управление.

Чл. 4. Членове могат да бъдат само българи.

Чл. 5. Съюзът се управлява от едно настоятелство, състоящо се от 7 души, които се избират измежду своята среда: един председател, един подпредседател, един секретар, касиер и трима съветници. Освен тях се избира една контролна комисия от 3 души.

Чл. 6. Решенията си настоятелството взима в заседания. Заседанията са законни, когато присъствуват повече от половината членове от настоятелството. Всички решения се взимат по вишегласие. В случай на разделение на гласовете по равно, гласът на председателя е решающ.

Чл. 7. За всички заседания се държи протокол с имената на присъствуващите членове.

Чл. 8. Настоятелството се избира от събора на съюза за едногодишен срок. То е длъжно да свиква най-малко еднаж в годината събора, пред който да изложи развитието на съюза, преценка на миналата му дейност и очертание на бъдещата. В същия събор Контролната комисия докладва своя ревизионен протокол. Вън от задължителното свикване на годишния събор настоятелството има право при нужда да свиква извънреден събор. Отделните клонове изпращат представители в събора.

Чл. 9. Всички писма на съюза излизат с подписа на секретаря и председателя. Паричните писма излизат с подписите на председателя и касиера.

Чл. 10. В случай на отсъствие на председателя замества го подпредседателят, който се ползува със същите права и задължения.

Чл. 11. Касиерът прибира всички членски вноски и приходи, за които издава разписки (квитанции). Тези приходи се внасят в някое кредитно учреждение, одобрено от настоятелството.

Чл. 12. Печатът на комитета е кръгъл, с лъв в средата.


Председател: Ст. Д. Николов
Подпредседател: Я. Кисов
Съветници: Ал. Пенев
                     Т. Тодоров
                     Ан. Разсуканов
Касиер: Ст. Кинтишева
Секретар: Е. Кисова


(Устав на съюза "Българска родна защита". С., 1924г.)



Няма коментари:

Публикуване на коментар